Kot zimą. Kilka porad. POMAGAJCIE!

 

Nadchodzi zima i prognozy mówią o dużym ochłodzeniu (do minus 15 °C).

Koty żyjące dziko w miastach i na przedmieściach miast będą potrzebowały wsparcia ludzi by przetrwać. Jednak pomoc tym zwierzętom żyjącym dziko nie polega na przygarnięciu ich pod dach, do mieszkań. W ten sposób możemy nawet takiego kota skrzywdzić. Dziko żyjące koty potrzebują jedynie naszego niewielkiego, ale odpowiedzialnego i umiejętnego wsparcia.

dsc01836Dlaczego warto to robić?

Odpowiedź jest prosta! Kot to przyjaciel ludzi i miast dużych i małych. Dzikie koty to ekipa sanitarna w mieście! Żaden człowiek z tonami trutki nie wytępi takiej ilości szczurów i myszy, co dobrze zorganizowana kocia ekipa!

W ostatnich dniach w wiadomościach słyszy się o „szczurzym” problemie Paryża. Ten problem mogą skutecznie rozwiązać jedynie koty. Człowiek jest bezradny. Najedzony szczur – a w mieście pokarmu dla nich nie brakuje, nie tknie żadnej trutki! Szczury są niezwykle inteligentne. Do ich schwytania potrzebna jest zwinność kota i jego instynkt łowcy! Polowaneczko! – To ulubiona, pożyteczna dla człowieka kocia rozrywka. Pozwól działać kociemu instynktowi!

dsc06412Oto, co możemy zrobić dla takich kotów:

 1. Otworzyć jeden lufcik/okienko do piwnicy. Pamiętaj o sprawdzeniu, czy jest otwarte! Kot zginie w zamkniętym pomieszczeniu!
 2. Usuń z tego pomieszczenia, albo z dostępnego korytarza piwnicy trutkę na szczury.
 3. Powiadomić o swoim działaniu sąsiadów i zachęcić ich do współpracy.
 4. Zadbać o dostęp do wody, która nie zamarza. Miseczka wody! Nie wolno kotów poić krowim mlekiem! Owszem, mleko wypiją, ale będą chorować. Biegunka gwarantowana!
 5. Wykonaj domek! To proste! Tutaj znajdziesz opis Fundacja Lepszy Świat:

dsc06513Albo tutaj Koci Pazur

Jeśli masz zgraną wspólnotę mieszkańców i miejsce (ogród przydomowy), chętnego do współpracy zarządcę, to spróbujcie zakupić gotowy domek. Propozycje na końcu artykułu.

 1. Znajdź odpowiednie miejsce na domek: pod balkonem, przy śmietniku, w innym miejscu, gdzie koty często przebywają.
 2. Jeśli kot nie ma szans zapolować na gryzonie, dokarmiaj, ALE!!!:
 • Najlepsza jest sucha karma – nie zamarza.
 • Koniecznie woda.
 • 1ead8-domki-dla-bezdomnych-kotowZamiast misek – styropianowa podkładka od żywności.
 • Ustawiaj pożywienie w miejscu osłoniętym od wiatru i od opadów atmosferycznych.
 • Nie wyrzucaj resztek pokarmu przed budynek.
 • Kasza, drobny ryż z mięsem, podrobami – to może się znaleźć na kocim „talerzu”

Pomagajcie! Z własnego osiedlowego doświadczenia wiem, że ludzi dobrej woli, wrażliwych nie brakuje! To może być ciekawe doświadczenie edukacyjne dla Waszych dzieci i wnuków. Domek ze styropianu możecie zrobić razem!

domki-dla-kotowMiłośnikom  i obrońcom ptaków przypominam jedynie, że koty nie potrafią latać, a kilka upolowanych sztuk nie przetrzebi znacząco skrzydlatej populacji. (fotografie domków dla dzikich zwierząt z www.codziennypoznan.pl i www.canis.pl)

dsc04982

Opracowanie: Katarzyna Cincio-Gajewska

Zdjęcia: Katarzyna Cincio-Gajewska