La Piazzetta – włoska kawiarnia na karłowickim Placu Piłsudskiego

Czy istnieje coś, co kojarzy się z kawą bardziej niż Włochy?

Na całym świecie, smakosze kawy używają języka włoskiego, aby wypowiadać zaklęcia, które wyczarowują małą czarną lub dużą z pianką!

Czy Wy również je znacie?

Czy kiedykolwiek wypowiedzieliście tajemnicze: „Espresso doppio”, “Cappuccino”, “Caffè macchiato”, “Caffè Latte”? 😉

Jeżeli czujecie się mocni w tych klimatach, lub chcecie spróbować, jak one działają w oryginale, to zapraszamy na Plac Piłsudskiego we Wrocławiu, gdzie pojawiła się włoska kawiarnia! La Piazzetta!

Kawiarnię, otworzyli Ewa i Vincenzo, polsko-włoskie małżeństwo, które kilka lat temu przybyło do Wrocławia z Włoch, aby podzielić się z nami namiastką tego, co nazywamy Bella Italia!

Vincenzo może śmiało zaśpiewać, za Toto Cutugno, „Sono un italiano Un italiano vero” i choć przybył do nas z Rzymu to pochodzi z serca Sycylii. Nie zdradził gdzie jest sercem a gdzie duszą ale z pewnością z tych dwóch regionów pochodzą jego ulubione przepisy kulinarne, które planują wprowadzać do menu. Na początku dostaniemy cukiernicze słodkości, dobrą włoską Caffè Mauro i lody. Niedługo powinno pojawić się włoskie wino i regionalne przekąski.

Liczymy, że z czasem pojawią się inne specjały!

Właściciele stawiają na oryginalne produkty i włoskie, często domowe receptury. W kawiarni można również je zakupić, aby samemu spróbować swoich sił w kuchni włoskiej.

Nazwa „La Piazzetta” znaczy po włosku „Placyk”, czyli nasz karłowicki ryneczek, w którym Vincenzo zauroczył się od pierwszego wejrzenia, ponieważ przypomina mu rodzinne strony i chciałby, aby ich kawiarnia stała się na wzór włoski miejscem, w którym mieszkańcy przychodzą się spotkać, porozmawiać czy po prostu spędzić słodką chwilę na włoskim „nic nie robieniu” czyli „dolce far niente”. Pani Ewa podkreśla, że drzwi kawiarni są również otwarte na wszelkiego rodzaju wydarzenia artystyczne i społeczne, skierowane do mieszkańców.

Miejsce, w którym znajduje się „La Piazzetta” jest równie niezwykłe. Historia sięga 1915 roku, kiedy powstała w tym miejscu prawdopodobnie pierwsza cukiernia na Karłowicach.

Ewa i Vinz serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców do nowo otwartego lokalu!

105 – letnia historia cukierni – od Gustawa Bunke do „La Piazzetta”.

W 1914 roku pod nazwą Am Markt powstaje Rynek dzielnicy Miasto-Ogród Karłowice czyli obecny Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu. Na parterze narożnego budynku numer 1, zwróconego witrynami zarówno do placu, jak i ku alei Kasprowicza, został zaprojektowany sklep cukierniczy z kawiarnią i tarasem. Obecna kawiarnia „La Piazzetta” powstała dokładnie w tym samym lokalu, w części wychodzącej na Plac Piłsudskiego, jest więc kontynuacją tej długiej tradycji miejsca. Budynek został zaprojektowany w 1914 roku, tak aby wyróżniać się zarówno swym ukształtowaniem akcentującym wjazd na karłowicki Rynek od strony Alei Kasprowicza, jak również swoją obecnością zachęcić do odwiedzenia Placu i skorzystania ze słodkich przyjemności.

Kolejna rozbudowa cukierni nastąpiła w 1929 roku, poprzez dobudowanie pawilonowego skrzydła po stronie zachodniej, równoległego do obecnej Alei Kasprowicza z ogrodem, na którym znalazły się stoliki dla gości cukierni.

Od 1930 roku wnętrze pawilonu służyło okresowo za kino. Niestety ta część cukierni nie pełniła zbyt długo swojej funkcji. W 1935 roku nowy właściciel cukierni Paul Tschentscher, wydzierżawił pawilon Wrocławskiej Kasie Oszczędnościowej (Städtische Sparrkasse Breslau). W latach powojennych pawilon po części odzyskuje swoją funkcję, ponieważ znajdowała się tam restauracja, która niestety traciła z czasem na swojej klasie. W latach sześćdziesiątych restauracja zostaje przekształcona, w rewolucyjny jak na tamte czasy, pierwszy na Karłowicach samoobsługowy sklep spożywczy „Delikatesy”.  Sklep spożywczy istniał w tym miejscu do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Budynek posiadał zaplecze piekarnicze w którym rozpoczęła w 1966 roku działalność znana Karłowicka piekarnia, Pana Leona Czwordona. Obecnie siedziba piekarni znajduje się na ulicy Micińskiego. Aktualnie budynek byłego pawilonu jest po generalnym remoncie z rozbudową o dodatkowe piętro i znajduje się w nim centrum świadczące usługi rehabilitacyjne.

Również lokal w kamienicy numer 1 przy placu Piłsudskiego w okresie powojennym stracił swoją funkcję. Przeszklona weranda niestety nie przetrwała do naszych czasów. W miejscu obecnej kawiarni „La Piazzetta” powstał w latach sześćdziesiątych sklep spożywczy. Sklep od początku swojego istnienia prowadzony był przez, wspominane przez mieszkańców do dziś dnia, Panią Anię i Panią Zosię. Obiekt pełnił funkcję sklepu spożywczego do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Następnie został podzielony. W części znajdującej się od Alei Kasprowicza powstał sklep „MiniMarket”, który obecnie jest znanym we Wrocławiu sklepem, specjalizującym się w wysokiej jakości wyrobach, co podkreśla obecną nazwą „Swojskie Wyroby”. W drugiej części lokalu z wejściem od karłowickiego ryneczku powstał „Drink Bar”. Bar zamknął działalność wiele lat temu i w jego miejscu w 2017 roku powstała kawiarnia „Gold Cafe”, przekszłtałcona obecnie w „La Piazzeta”.