Informacje na temat wywozu śmieci na Karłowicach-Różance

Sterty śmieci bardzo często zanieczyszczają nasze osiedle tworząc nieestetyczny wygląd jak również tworząc zagrożenie epidemiologiczne. Możemy narzekać, ale w dużej mierze jak są traktowane odpady zleży od nas. Dbając o to jak są składowane śmieci, pilnując najbliższego otoczenia wpływamy na to jak inni traktują naszą okolicę. Bardzo ważna jest prewencja miejsca. Jeden śmieć pozostawiony na dłuższy czas powoduje, że ludzie zaczynają dorzucać kolejne śmieci. Istnieje przeświadczenie, że dorzucanie śmieci do już „brudnego” środowiska nie jest niczym złym.

Dbając o czystość najbliższej okolicy, nie prowokujemy do tworzenia wysypisk śmieci i dajemy dobry przykład. Jednym z bardzo negatywnych zachowań dotyczących prewencji miejsca jest bezmyślne wystawianie przez mieszkańców gabarytów i odpadów zielonych. Wystawiajmy worki we właściwych miejscach i o właściwych porach oraz nie wystawiajmy tzw. gabaryty przed osłony śmietnikowe eliminując tworzenie dzikich wysypisk. Zwracajmy uwagę sąsiadom, że nie podoba nam się ich postępowanie. To jest nasze wspólne miejsce – nie jest to miejsce niczyje jak się wielu osobom się wydaje – które mamy prawo traktować jak swoją współwłasność. Wyrzucona nielegalnie lodówka zalega przez długi czas. Kontenery pojawiają się maksymalnie około 10 razy w roku. Dopiero wtedy, może ktoś posprząta tę lodówkę, i to tylko jeżeli leży koło miejsca podstawienia kontenera.

Aby pozbyć się wielkogabarytowych śmieci w sposób legalny, kiedy nie mamy możliwości odstawienia ich do PSZOK-u, to możemy skorzystać z kontenerów, które są wystawiane w naszej najbliższej okolicy. Czas i miejsce wystawienia kontenerów odnajdziemy TUTAJ. Mapa z takimi punktami znajduje się TUTAJ Pamiętaj: nie wrzucamy do tych kontenerów gruzu z remontów! 

garbageHarmonogram opróżniania śmietników odnajdziemy TUTAJ

Gdzie i co wyrzucać?

Nie masz pewności jak zaklasyfikować dany śmieć? Stary odkurzacz, żarówka czy karton po mleku. Skorzystaj z wyszukiwarki, która rozwieje twoją wątpliwość – wyszukiwarka znajduje się TUTAJ. Co roku znajdujemy tysiące choinek. Podajemy informację jak zgodnie z procedurą pozbyć się choinki. Wystawiamy choinkę przed posesję lub koło śmietników dzień przed terminem odbioru który będzie ogłoszony przez odpowiednie służby. Pamiętajmy: choinek nie wrzucamy do śmietników, ani do kontenerów na gabaryty.

Jeżeli mamy wątpliwości możemy również skorzystać z ekoporadnika, który dołączamy TUTAJ w formie pliku PDF Ekoporadnik.

Ekopatrol straży miejskiej

Jeżeli zauważymy, że ktoś pozbywa się nielegalnie odpadów, to powinniśmy zwrócić mu uwagę. Zawsze również można zadzwonić do Ekopatrolu straży miejskiej. Telefon 600.908.512.

Odpady „zielone”

Jeżeli zależy nam na estetyce dzielnicy oraz chcemy uniknąć niepotrzebnego mandatu za zaśmiecanie, pamiętajmy, że brązowe worki na bioodpady możemy wystawić koło śmietników w dniu zbiórki lub dzień wcześniej. Nie wystawiajmy ich w innych dniach. Zalegają one wtedy i są rozrywane przez wiatr lub poszukiwaczy surowców.

Przykład pozytywnej edukacaji mieszkańców:

img_5346

Zdjęcia śmieci z osiedla:

img_3905

 img_5750