Ustawa o języku polskim a reklama MPWiK przy Obornickiej

Spółka miejska MPWiK sprzedaje teren pomiędzy ulicami Obornicką i Nowaka-Jeziorańskiego (teren na którym była planowana sortowania odpadów).
Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie zainstalowanie olbrzymiej tablicy reklamowej z napisem w języku angielskim „LAND FOR SALE”. Wg nas jest to bulwersujące zachowanie przedstawicieli Władz Wrocławia z uwagi na brak poszanowania naszego języka polskiego.
Zgodnie z Ustawą o języku polskim, takie działania są łamaniem prawa i podlegają karze grzywny. Do tego robią to ludzie, za nasze (publiczne) pieniądze!
Zastanawiamy się jaki cel ma tworzenie informacji handlowej w języku angielskim:
  • Czy w korku na ulicy Obornickiej stoją obcokrajowcy, którzy mają wolne 5 mln. euro aby kupić ziemię?
  • Czy ziemię ma kupić obcy kapitał?
  • Czy oferent osiągnie wyższą cenę?
  • Czy jesteśmy pod zaborem anglosaskim?
  • Czy użytkownicy map Google z całego świata będą przeglądać widok z ulicy i zobaczą tę atrakcyjną działkę?
Pytania naiwne? Nam trudno znaleźć argumenty za tą metodą komunikacji. Jedyne co przychodzi na myśl to traktowanie społeczeństwa jako „papugę narodów”.
My nie zgadzamy się na takie traktowanie mieszkańców i publicznych pieniędzy!
Tolerujemy jako społeczeństwo pobudki prywatnych osób, które faszerują nas anglojęzycznymi nazwami, sloganami, itd. Z pewnością nadal są przekonani, że Polacy uważają, że to co obce, to lepsze. I może, niestety mają rację, że w społeczeństwie taki stereotyp istnieje i łatwiej im sprzedać produkt lub usługę.
Ale w tym przypadku mamy do czynienia z przedstawicielami władz naszego miasta Wrocławia, które są zobligowane do dbania o czystość języka polskiego! Nie zgadzamy się na takie działania!
Poniżej zdjęcie z reklamą i kilka miesięcy przed ustawieniem reklamy. Budowa takiej tablicy reklamowej jest z pewnością kosztowna.
18620209_498646793799918_1677278313756373342_nIMG_4846a