Koniec 60-letniej tradycji X LO na Karłowicach-Różance?

Jak dowiedzieliśmy się planowane jest na 2019 rok przeniesienie Liceum Ogólnokształcącego nr X z terenu Karłowic-Różanki do budynku po Gimnazjum nr 15 przy ul. Jedności Narodowej.
Społeczność osiedla zapewnia, że wspólnie stanie w obronie tożsamości naszej szkoły. Tworzy się komitet składający się z rodziców, nauczycieli, absolwentów oraz uczniów, który będzie walczył o pozostawienie Liceum w jego tradycyjnej przestrzeni, jaką jest Osiedle Karłowice-Różanka, ponieważ to bardzo mocno wpływa na tożsamość dzielnicy.
Z uzyskanych (niepotwierdzonych) informacji wynika, że Departament Edukacji tłumaczy swoją decyzję planami rozlokowania w budynku X LO szkoły podstawowej.
Osoby sprzeciwiające się tym planom apelują do wszystkich mieszkańców Karłowic, Różanki oraz okolicznych osiedli o pomoc! Liczą na wsparcie każdego życzliwego Absolwenta, Rodzica, Ucznia i Przyjaciela szkoły.
Niezależny Portal Karłowice-Różanka włącza się w działania mające na celu zatrzymanie tego negatywnego dla Osiedla przeniesienia.
O dalszych działaniach Komitetu będziemy informować na bieżąco.PU_7C8BE7239362F773111A107B0AD98417

 

8 myśli na temat “Koniec 60-letniej tradycji X LO na Karłowicach-Różance?

 • 29 maja 2017 o 13:37
  Permalink

  Po co kolejna szkoła podstawowa skoro jest 50 i 20 w pobliżu?

 • 29 maja 2017 o 23:35
  Permalink

  Co za bzdury w tym artykule?
  Jaką tradycyjnąprzestrzenią jest Osiedle Karłowice-Różanka? To sztuczny twór administracyjny utworzoby w 1991 ro z połączenia zupełnie odmiennych urbanistycznie, funkcjonalnie i społeczne części. Nie ma i nigdy nie miał żadnej własnej tożsamości społecznej ani przestrzennej. Liceum w nowej lokacji funkcjonuje jeszcze krócej – tradycyjną jego przestrzenią był karłowicki klasztor.
  Jakie mają być niby negatywne skutki dla Osiedla tego, że dość przeciętna szkoła o co najwyżej umiarkowanej renomie będzie miała swoją siedzibę gdzieś indziej?

  • 31 maja 2017 o 17:27
   Permalink

   To nieprawda, co Pan pisze. Jestem uczennicą i aktywnie biorę udział w szkolnych przedsięwzięciach. Szkoła ma wiele ważnych osiągnięć w konkursach, w tym międzynarodowych i na pewno nie jest szkołą „przeciętną”. Poszłam do tej szkoły dlatego, że jest znana z serdecznych relacji, także między nauczycielami a uczniami. Proszę samemu poczytać o osiągnięciach naszej szkoły:
   http://www.lo10.wroc.pl/

 • 30 maja 2017 o 11:37
  Permalink

  XLO zyska piękny poniemiecki budynek i to, co do tej pory brakowało – piękna przestronna aula i teren wokół szkoły, przestronne boiska. Zawsze zmiany są trudne… No to teraz podpadnę 🙂

 • 30 maja 2017 o 16:07
  Permalink

  Szanowny Panie Mateuszu,
  do Dziesiątki uczęszczają uczniowie z całej północy Wrocławia, także z okolicznych miejscowości, dlatego jest w tym miejscu niezbędna. Zdecydowanie jest to nieprzeciętna szkoła, ponieważ ma na koncie wiele spektakularnych osiągnięć, również międzynarodowych. Proszę samemu poczytać:

  http://www.lo10.wroc.pl/

 • 31 maja 2017 o 23:22
  Permalink

  Zapewne trudno jest tracić coś, co wkomponowało się architektonicznie i kulturowo w życie dzielnicy. Na pocieszenie jednak wspomnę, że budynek przy Jedności Narodowej ma swoją historię. Poza niezaprzeczalnymi atutami, jakimi są przestronność, piękna aula i sama architektura, koniecznie trzeba wspomnieć o zacnej historii. Tam przecież mieściła się kiedyś Trójka (III LO), której jestem absolwentem. Nie dane mi było pobierać nauki w tym gmachu, lecz w obleśnej namiastce budynku przy ul. Składowej. Ale cóż ja? Po korytarzach szkoły przy ul. Jedności Narodowej chadzali zapewne tacy absolwenci Trójki, jak: Barbara Piasecka-Johnson, Anna Wanda Głębocka, czy nieodżałowani – Janusz Zakrzeński i Gabriela Kownacka. Może więc smak historii osłodzi nieco Karłowicom-Różance tę stratę.

 • 2 czerwca 2017 o 10:31
  Permalink

  Nawiązując do komentarza Absolwenta Trójki, pytam dlaczego „Trójka” nie chciała nawiązać do tej wspaniałej(swojej)tradycji, mimo, że otrzymała taką propozycję przed „Dziesiątką”?

 • 2 czerwca 2017 o 14:48
  Permalink

  Jeśli na Jedności Narodowej jest tak wspaniale, to dlaczego III LO nie chce powrócić do swojej pierwotnej lokalizacji – mieli szansę?

Komentarze są wyłączone.