ULICA KROKODYLI / Martyna Cierpisz/ Centrum Kultury Agora we Wrocławiu – wstęp wolny

 

Wernisaż: 27 marca 2017, godz. 18:00

Wystawa czynna: 27 marca – 15 maja 2017 w godz. 9.00 – 16.00

wstęp wolny

Wystawa kostiumów, animacji i kolaży Martyny Cierpisz pozwoli zobaczyć sztukę pozbawioną granic – artystka chodzi różnymi drogami, eksperymentuje z technikami, co nie pozbawia jej prac spójnego charakteru. Tajemniczy i nierealny świat, głęboko inspirowany twórczością Brunona Schulza, jednocześnie zachwyca i przeraża. Zapraszamy do obejrzenia hipnotyzującej ekspozycji z okazji Międzynarodowego Święta Teatru we wrocławskim Centrum Kultury AGORA.


Jest to szary dzień, jak zawsze w tej okolicy, i cała sceneria wydaje się chwilami fotografią z ilustrowanej gazety, tak szare, tak płaskie są domy, ludzie i pojazdy. Ta rzeczywistość jest cienka jak papier-  wszystkimi szparami zdradza swą imitatywność. (…) Napięcie pozy, sztuczna powaga maski, ironiczny patos drży na tym naskórku. Ale dalecy jesteśmy od chęci demaskowania widowiska. Wbrew lepszej wiedzy czujemy się wciągnięci w tandetny czar dzielnicy.

Bruno Schulz, Ulica krokodyli

 

Martyna Cierpisz

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunki: Ubiór, Animacja i Intermedia). Tworzy przede wszystkim  kostiumy, scenografie, animacje i kolaże. Współpracowała z Łódzką Szkoła Filmową oraz Teatrem Powszechnym. Brała udział w licznych projektach i warsztatach (m.in. z Allanem Starskim i Dariuszem Gogolem). Studiując na Węgrzech uczestniczyła w projekcie realizowanym przez Zorkę Wollny i Instytut Polski w Budapeszcie. Jej kostiumy  pokazywane były na pokazach w Polsce, we Francji i na Malcie (międzynarodowy projekt Eur-Text Back to the Future!). Tworzy krótkometrażowe, autorskie animacje, które wyróżnione zostały na festiwalu Animocje w Bydgoszczy oraz Kamera Akcja w Łodzi. Tworzy kostiumy i scenografię do teledysków muzycznych (m.in. Pola Rise, Stare Dobre Małżeństwo) i filmów (m.in. Dzień dobry M. Dutkowskiej, Kryształowa dziewczyna A. Urbańskiego).

Kuratorka: Małgorzata Grączewska

/ malgorzata.graczewska@ckagora.pl

/ CK AGORA / Serbska 5a, www.ckagora.pl