„Macierzyństwo”

Biegnąc do szpitala w poszukiwaniu pomocy dla chorego dziecka lub spiesząc w odwiedziny, od dziesiątków lat, wrocławianie mijali na Karłowicach rzeźbę przedstawiającą matkę z dzieckiem na rękach, może nawet jej nie zauważając. Szpital dziecięcy to miejsce, które przepełniają takie uczucia jak miłość, czułość, troska, współczucie, strach, ból, rozpacz, nadzieja i radość. Ile z tych uczuć symbolizuje rzeźba?
„Macierzyństwo” nadal stoi przed opuszczonym, przez Szpital Dziecięcy im. Janusza Korczaka, budynkiem przy Alei Kasprowicza we Wrocławiu i pozostaje znakiem miejsca i jego historii.
Rzeźba została stworzona przez nieżyjącego już Andrzeja Łętowskiego, który był prawdopodobniej uczniem Xawerego Dunikowskiego.
Pomimo likwidacji, szpital dziecięcy pozostał na Karłowicach, ponieważ został przeniesiony na ulicę Koszarową i stanowi obecnie IX Oddział w Pawilonie Pediatrycznym im. Janusza Korczaka.
Rzeźba pozostała w dawnym miejscu i trudno powiedzieć czy powinna „podążyć” za szpitalem i dziećmi, czy jednak ma stanowić symbol i ślad historii Karłowic. Mamy nadzieję, że po rewitalizacji budynku rzeźba pozostanie i będzie wyeksponowana.

………….

Rzeźbiarz Andrzej Łętowski zmarł 10 stycznia 2010 roku w Strzelinie w wieku 72 lat. Artysta był również twórcą znanej wrocławskiej rzeźby przedstawiającej Juliusza Słowackiego, która jest rozwinięciem projektu Wacława Szymanowskiego. Podobno autor miał powiedzieć: „Gdy tak patrzę na ciebie, Julku Słowacki, to dziś „zrobiłbym” ciebie inaczej. Ale skoro już jesteś, jaki jesteś, to bądź”.